Румънската OMV Petrom, която сега държи 100% от правата за проучването

...
Румънската OMV Petrom, която сега държи 100% от правата за проучването
Коментари Харесай

Израелска компания се включва в търсенето на нефт и газ край Варна

Румънската OMV Petrom, която в този момент държи 100% от правата за проучването на петрол и газ в офшорния „ Блок 1-21 Хан Аспарух “ край Варна, е намерила сътрудник. Става въпрос за NewMed Energy Balkan – дъщерна на израелския водач при проучването, създаването, производството и продажбата на природен газ и кондензат New Med Energy. На нея ще бъде трансфериран 50% дял от плана, но OMV Petrom ще запази ролята си на оператор.

От формалното известие на компанията излиза наяве, че в подмяна NewMed Energy ще поеме забележителна част от разноските за интервенциите по изследване и оценка.
Споделени опасности
Партньорството разрешава и на двете страни да споделят рисковете и разноските, като напредват в напъните за изследване.

Очаква се транзакцията да завърши през първата половина на 2025 година след осъществяване на няколко търговски условия и утвърждение от българските управляващи.

С операторски опит в плитки и дълбоки води на Черно море, OMV Petrom носи богат опит в района. Предвид близостта си до Румъния и геоложки прилики, България е естествено продължение на нашите офшорни действия. Напредването на проучвателните действия в България има капацитета да поддържа сигурността на енергийните доставки в България и района ”, разяснява Кристиан Хубати, член на изпълнителния съвет на OMV Petrom, отговарящ за изследването и производството.
Проучването продължава
Това лято австрийското сдружение „ ОМВ Офшор България “ ГмБХ остана единствен титуляр на разрешението за търсене и изследване на петрол и природен газ в повърхност „ Блок 1-21 Хан Аспарух “. Още през март стана ясно, че френската компания Total, която дружно с OMV проучваше находището край Варна, се отдръпва от плана. През юни „ ТоталЕнерджис Екологичен потенциал България “ Б.В. трансферира каузи си на „ ОМВ “.

Сега OMV Petrom споделя, че изследването в морския блок „ Хан Аспарух “ е извънредно значимо за гарантиране на енергийната сигурност на България и района.

„ Хан Аспарух “ е проучвателен блок, ситуиран в западното Черно море в България, южно от блока Neptun Deep в Румъния и има повърхност от 13 712 km² с дълбочини малко под 2000 m. Проучвателните действия започнаха през 2012 година и включваха геоложки и геофизични изследвания и продупчване на три проучвателни сондажа. Обширна 3D сеизмична акция беше финализирана през май 2020 година за идентифициране на евентуални цели за сондиране.

Договорът за изследване на тази територия е в действие от месец септември 2012 година и се удължава към този момент няколко пъти. Последно той беше продължен през 2022 година с две години, само че евентуално ще бъде още веднъж удължен след включването на израелския сътрудник.

Припомняме, че предишното лято се появи концепция Българският енергиен холдинг (БЕХ) да се включи като акционер в консорциума сред Total и OMV за изследване на петрол и газ в Черно море, придобивайки до 20% дял. Това обаче не беше осъществено.
Коя е NewMed?
NewMed Energy е водещото енергийно партньорство на Израел в изследването, създаването, производството и продажбата на природен газ и кондензат. Партньорството, наречено преди този момент Delek Drilling, е дъщерно сдружение на Delek Group.

NewMed Energy се появява в Източното Средиземноморие, където сложи началото на бранша на природния газ в Израел и влиза в историята с невижданите си съглашения с Египет, Йордания и ОАЕ, които укрепват мира и усилват стабилността в Близкия изток. NewMed Energy е основен сътрудник в съвсем всяко изобретение на газ, направено през последните тридесет години в Израел, както и в първото изобретение на природен газ, направено в Кипър.

Базираният в Израел производител на газ NewMed Energy водеше диалози с английската BP и основана в ОАЕ ADNOC за закупуване на 50% дял в NewMed Energy. През март тази година обаче диалозите бяха прекратени за неопределен срок заради „ неустановеност във външната среда “ (т.е. нарастващия спор сред Израел и Палестина. BP и ADNOC направиха своята оферта, оценена на 2 милиарда щатски $, през март 2023 година за да основат взаимно дружество, което да им даде достъп до газови зони в Източното Средиземноморие и енергийния бранш на Израел.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР